20.03.20

Інтегровані уроки




Картинки по запросу "числівник"


Тема.   Написання числівників. Тренувальні вправи.
Мета:
     удосконалювати вміння та навички правильно писати числівники, використовувати їх у власних висловлюваннях,
     розвивати логічне мислення, розумові здібності, вміння аналізувати, виділяти головне,
     виховувати цікавість до математики, до української мови, уміння працювати в команді.

Обладнання: індивідуальні картки, дошка.
Тип уроку: комбінований, урок-гра, інтегрований (українська мова та математика).


Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Повідомлення теми й мети уроку.

     Вступне слово вчителя.
     Представлення команд.
  1. Актуалізація опорних знань.

     Дати визначення числівника.
     Які групи числівників за будовою ви знаєте?
     Які правила написання числівників ви вивчали?

  1. Вправи на закріплення (проведення конкурсів).

Конкурс 1.

На дошці записані для кожної команди арифметичні вирази.
Завдання. Записати ці вирази словами. Повинно бути якомога більше варіантів. Числівники записати словами.
  1. 65 - 30 =
  2. 78 - 54 =
  3. 41 - 31 =

Приклад: 57 - 24 =

     Від 57 відняти 24, скільки залишиться?
     57 зменшити на 24
     Знайти різницю чисел 57 і 24
     Зменшуване 57, від’ємник 24, знайти остачу
     Знайти число, що менше 57 на 24
     Яке число менше 57 на 24?
     Знайти таке число, яке було б за 57 менше на 24


Конкурс 2
Хто швидше?

Математичний диктант

Завдання. Записати правильно відповіді числівниками у Р.в.

105 - 20, 710 + 641,  350+75, 11+26, 9+2, 67+25


Конкурс 3

Із поданих числівників скласти задачу, написання числівників пояснити, визначити відмінок.
     108, ½, 1/10
     120,  1/10,  ¾
     180,  ⅙, ⅘

Конкурс капітанів

Завдання. Записати по п’ять прислів’їв, де були б числівники, пояснити їх написання. Визначити, якими членами речення вони виступають.

Приклад.
За двома зайцями поженешся - жодного не впіймаєш.
Одна голова добре, а дві краще.
П’ять днів нічого не робимо, а на шостий відпочиваємо.
Аж на третій яр чути ваш базар.
Одному не страшно, а двом веселіше.


Команди в цей час працюють над завданням наступного конкурсу.

Конкурс 4

Завдання.  Замініть подані слова чи словосполучення фразеологізмами з числівниками.
     Сам- однісінький.
     Однакові люди.
     Точність, обачність.
     Далекі родичі.
     Дуже далеко.
     Дружно.
     Кількість, вірність друзів.

Відповіді.
     Один в полі не воїн.
     Два чоботи пара.
     Сім раз відмір, один відріж.
     Сьоме коліно.
     За семи морями.
     Один за всіх і всі за одного.
     Не май сто карбованців, а май сто друзів.


Конкурс 5

Завдання.  Напишіть твір- опис приміщення, використовуючи словосполучення «числівник+іменник» з числівниками від 11 до 13 у формі родового, давального або місцевого відмінків. Виділіть закінчення.


Ігрова хвилинка

Відгадайте загадки.
     У сімох братів по одній сестрі. Чи багато сестер?
     Горіло сім свічок, дві погасли. Скільки свічок залишилося?
     Літак долає відстань від Києва до Львова за 1 год 20 хв, а назад за 70 хв. Як це пояснити?
     Два плюс два, помножити на два. Скільки буде?



  1. Підсумок уроку.

     Назвіть групи числівників за значенням та будовою.
     Які числівники мають паралельні форми відмінювання? Наведіть приклади.
     Які особливості відмінювання числівників 100,90,40?
     Які правила написання кількісних та дробових числівників?
     Які правила написання порядкових числівників?
     Яка різниця між словами двадцятип’ятирічний та двадцятип´ятитисячний?

  1. Домашнє завдання.

Повторити правила написання числівників. Скласти речення із фразеологізмами, використаними у конкурсі 4.
Або. Знайти і записати назви художніх творів, що містять числівники.



Картинки по запросу "фразеологія"




Тема. Узагальнення і систематизація вивченого з теми «Фразеологія»

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про фразеологію, удосконалити уміння і навички визначати фразеологізми у реченнях, пояснювати пунктуацію у речення із фразеологізмами;

розвивати логічне, образне мислення, увагу, пам’ять, творче вміння використовувати фразеологізми у власних висловлюваннях(письмових та усних);

виховувати розуміння рис характеру людей.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань, бінарний(українська мова та образотворче мистецтво).
Обладнання: мультимедійна дошка, картки, фарби або олівці, клей.

Хід уроку


  1. Оголошення теми уроку.
Вступне слово вчителя.
Фразеологія - це велика скарбниця нашого народу, створена протягом багатьох століть. Як багато в ній таємниць, багато несподіваного у кожному слові, якщо неї пильно пригледітися. Ця наука казково багата. В її скринях зберігаються як найдревніші слова, так і нові, які тільки народилися. По краплинці збиралися фразеологізми - мудрість нашого народу. У них відобразилися історичні події, погляд на людські недоліки та чесноти, риси характеру. Точність і образність - головні риси фразеологізмів. Але не тільки словом, а ще й образами ми можемо висловити своє ставлення до оточуючих. Нам у цьому допоможе образотворче мистецтво ( адже воно має саме таку назву).

  1. Мотивація навчальної діяльності.
Ви узагальните, систематизуєте, навчитеся виділяти головне з вивченого, збагатите словниковий запас, за допомогою образного мислення розвиватимете мислення логічне, пам’ять, увагу;  зрозумієте, що над кожним словом потрібно думати, що багато поколінь відобразили свою історію, життєвий досвід, своє ставлення до праці через фразеологізми.
  1. Актуалізація опорних знань.
     Вказати, на яких малюнках зображені фразеологізми, а на яких сполучення слів.
 Є дві групи : на одному малюнку фразеологізм, на іншому окремі предмети.

Робити з мухи слона.  Муха, слон.
Зарубати на носі. Ніс, сокира.
Клювати носом. Ніс, зерно.
Крокодилячі сльози. Крокодил, крапля-сльоза.
Ахіллесова п’ята. Ахіллес,  п’ята.
Грати першу скрипку. Скрипка, смичок.
Розбити глека. Глечик.
     У чому різниця між зображеннями, дати визначення фразеологізмів (зосередити увагу на понятті стійкі словосполучення).
     Які джерела цих фразеологізмів?
     Яких саме людей описано у цих висловах ( назвіть їх тільки одним словом)?

  1. Узагальнення і систематизація здобутих знань у процесі практичної роботи.

     Творче конструювання на карточках. Завдання роздає вчитель образотворчого мистецтва.

Домалювати фразеологізми ( тварин, предмети, які є частиною незакінчених  фраз-фразеологізмів).
( Подані відповіді для зручності, учням роздати листки без них)
     Боязкий як….(заєць)
     Хитрий як …(лисиця)
     Німий як…(риба)
     Балакучий як…(сорока)
     На вухо наступив…(ведмідь)
     Гнатися за двома…(зайцями)
     Біла…(ворона)
     Моя…(хата) скраю
     Не спускати …(очей)
     Молоти…(язиком)
     Розвісити…(вуха)
     Брати себе в…(руки)

Які риси характеру людей зображені у цих прислів’ях?

     Закінчити прислів’я, приказки.

Не місце красить чоловіка, а… (чоловік місце).
Під лежачий камінь….(вода не тече).
Праця чоловіка годує, а…(лінь марнує).
Хочеш їсти калачі-…( не лежи на печі).
Що посіяв, те….( й пожнеш).
Хліб усьому…(голова).
За двома зайцями поженешся- …( жодного не впіймаєш).

     Скласти малюнок із пазлів, пояснити значення зображень.
(Кожному із учнів роздається розрізаний на частинки (пазли) малюнок, склавши який, вони утворять малюнок-фразеологізм).


     Ігровий момент.

Відгадайте:

Її товчуть у ступі, набирають у рота, носять у решеті, нею не розлити друзів.
(Чому вода є такою популярною у фразеологізмах?)

Його зав´язують, він доведе до Києва чи Риму, його тримають за зубами.
(Символом чого є язик у народних фразеологізмах?)

Він плаче, його тягнуть за хвіст, тримають у мішку.
(Які ще домашні тварини є персонажами фразеологізмів? Чому?)

     Творча робота.
Дослідження-зіставлення

До будь-яких трьох фразеологізмів, використаних на уроці, дібрати синоніми та антоніми.

     Конструювання речень.

Із будь-якими вибраними фразеологізмами скласти речення, визначити, якими членами речення вони виступають.

Пояснити вживання розділових знаків у реченнях з фразеологізмами.

     Хвилина відпочинку

Пантоміма ( зобразити фразеологізм, що вказує на позитивні риси характеру людини).

  1. Підсумок уроку. Оцінювання.

     Дайте визначення фразеологізмів.
     Які джерела фразеологізмів?
     Які є групи фразеологізмів за значенням, за походженням?
     Які риси характеру, вчинки, зовнішність, вдачу людей зображують фразеологізми?
     Які правила вживання розділових знаків у реченнях із фразеологізмами ми повторили?
     Чим корисне використання фразеологізмів для нашого мовлення?
     У чому виявляється мудрість фразеологізмів?

  1. Домашнє завдання.

Підготуватися до контрольної роботи, повторивши вивчене.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Презентації

Написання префіксів пре-, при-, прі-